poznaj

lepszą technologię

Nie chcesz czytać Całości

REI Tracker

Podsumujmy na początku; Tracker obciążalny do 15 jednostek w rozmiarze standardowym (1,7m x 1m) z sterownikiem optycznym jest optymalnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego. Przy obecnych mocach paneli mamy do dyspozycji do 6kWp mocy. Na trackerze uzyskamy więc ok 9MWh/rok.

Koszt zakupu trackera (NETTO);

do 15 paneli fotowoltaicznych

 • (Opcja base) Elementy systemowe + rysunki wykonawcze:
  ok 4500 PLN
 • (Opcja opti) Zestaw bez powierzchni roboczej + rysunki:
  ok 8000 PLN
 • (Opcja full) Zestaw z powierzchnią roboczą (bez kosztów transportu):
  ok 10000 PLN

NOWA ERA

Smart Solar Tracker

Dla mikroinstalacji

Standard solar tracker

Standard solar tracker zaprojektowany został tak aby każdy był w stanie zmontować i uruchomić urządzenie. Co więcej możesz samodzielnie wykonać powierzchnię roboczą na 12, 15 lub 18 paneli fotowoltaicznych o wysokości do 1,7m. Oznacza to że w dzisiejszych warunkach możesz spokojnie uzyskać moc 6kWp na jednym trackerze otrzymując do 9MWh rocznie. Zestaw (bez powierzchni roboczej) może przyjechać na palecie EUR. Sama powierzchnia robocza może być wykonana w całości ze stali hutniczej dostępnej na składach materiałowych bez spawania.

Podstawa wymaga zalania pierścienia, który może być posadowiony bezpośrednio na gruncie (bez wykopów) lub wykorzystując grunt jako szalunek. Wysokość pierścienia to ok 35-40 cm. Do zalanie takiej podstawy można użyć zarówno beton "mokry" jak i "suchy". potrzebne jest jedynie 1m3 betonu. Nie jest wymagane specjalne zbrojenie, wystarczą 2 druty fi6 mm które połączą nogi w betonie. (przechodzą przez otwory w nogach).

Niektórzy również ustawiają konstrukcję na słupkach, czasem ma to sens, kiedy grunt jest wyjątkowo stromy. Konstrukcja sama w sobie jest wyważona wraz panelami tak że profil zapewnia jedynie stabilność podłoża i nie jest wymagane obciążanie podstawy dodatkowym ciężarem. Stopa fundamentowa.

Nie musisz kupować całego zestawu. Jeśli posiadasz warsztat z podstawowym wyposażeniem, szlifierka kątowa czy wiertarka i kilka kluczy wystarczy, możesz otrzymać od nas elementy systemowe oraz rysunki i zestawienie materiałów potrzebne aby wykonać pozostałe elementy. W ten sposób zaoszczędzisz sporo na całej instalacji. Powierzchnię roboczą oraz same panele montuje się bardzo łatwo. Powierzchnia robocza składa się z profili o długości do 6m przez co płaci się głównie za transport a nie sam produkt.

Koszt zakupu trackera (NETTO);

do 15 paneli fotowoltaicznych

 • (Opcja base) Elementy systemowe + rysunki wykonawcze:
  ok 4500 PLN
 • (Opcja opti) Zestaw bez powierzchni roboczej + rysunki:
  ok 8000 PLN
 • (Opcja full) Zestaw z powierzchnią roboczą (bez kosztów transportu):
  ok 10000 PLN

Co jest w zestawie

Smart solar tracker

 • (Opcja base)Sterownik optyczny (układ elektroniczny wraz z niezbednymi peryferiami)
 • (Opcja base)Ocynk na wszystkich dostarczanych elementach konstrukcyjnych.
 • (Opcja base)Profile gięte i spawane (prowadnica napędu obrotu) oraz kotwienia do zalania w betonie (nogi).
 • (Opcja base)Zestawy rolek dopasowane do prowadnicy oraz elementy montażowe od rolek.
 • (Opcja base)Przekładnie, silniki, łańcuchy oraz elementy montażowe.
 • (Opcja base)Prowadnica napędu pochylenia wraz z komplentnym napędem.
 • (Opcja opti)Elementy konstrukcji głównej ramy oraz odciągi.
 • (Opcja full)Powierzchnia robocza dopasowana do wybranych przez klienta paneli fotowoltaicznych wraz z kotwieniem paneli.

Zestaw Opti - w zasadzie wszystko co można przygotować nie posiadając paneli fotowoltaicznych. Raszta konstrukcji wymaga dostoswania do wymiarów paneli. Jak wiecie panele mają naprawę różne rozmiary.

Wersja Full - wymaga podania wymiarów paneli aby możlwie było dobre zostawienie konsturkcji. Ma to wpływ na wyważenie aby całość lekko pracowała. UWAGA. tu cena również wynika z kosztów logistyki elementy powierzchni roboczej mają nawet 6m długości.

przegląd technologii

smart solar tracker

Smart Solar Tracker zaprojektowany do utrzymywania właściwego dla danego zastosowania, odchylenia w pozycji horyzontalnej i wertykalnej, zamocowanego do stojaka przyrządu/odbiornika. Tu użyty został do właściwego ustawienia kątów odchylenia względem kierunków geograficznych paneli fotowoltaicznych w stosunku do zmieniającej się pozycji słońca w taki sposób, aby promienie słoneczne padały na moduły zamontowane na panelu pod optymalnym kątem przez jak najdłuższy czas każdego dnia.

Rozwiązanie to znaczne podnosi wydajności modułów fotowoltaicznych. Pomiary dokonane na wysokości geograficznej 51°N wskazują że skuteczność energetyczna modułów fotowoltaicznych zamontowanych na naszym stojaku w całym roku wzrosła o 40% w stosunku do modułów tej samej  mocy zamontowanych na połaci dachowej standardowo w kierunku 0°S oraz pochylonych pod kątem 35°.

Taki wzrost wydajności pozwala na znaczne ograniczenie kosztów inwestycji oraz oszczędzić miejsca niezbędnego do osiągnięcia zakładanej efektywności całej instalacji. Warunkiem jest zaproponowanie taniej i łatwej w serwisowaniu konstrukcji.

obecne rozwiązania

Istnieją obecnie na rynku rozwiązania pozwalające na zmianę położenia paneli fotowoltaicznych w jednej lub dwóch płaszczyznach. Jednak dostępne konstrukcje są przystosowane do montażu zbyt małej liczby paneli na jednym stojaku aby zakup takiego systemu stał się uzasadniony ekonomicznie. Ograniczenie wielkości płaszczyzny paneli wynika z niedostosowania konstrukcji do niesprzyjających warunków atmosferycznych np. siły wiatru. Proponowane konstrukcje stojaków, np. kolumnowe, pochłaniają istotną część produkowanej energii do pozycjonowania paneli, w szczególności kiedy mamy do czynienia z oddziaływaniem mas powietrza.

Niektóre spotykane na rynku urządzenia pozwalają na montaż większej liczby modułów jednak są kosztowne w produkcji, ze względu na drogą metodę łożyskowania oraz napędu konstrukcji kolumnowej. Duże nie modułowe elementy wymuszają zastosowania specjalistycznego transportu oraz narzędzi podczas montażu a co za tym idzie nieadekwatnych nakładów około projektowych. Takie podejście powoduje budowanie rozległych farm tego typu instalacji o stosunkowo małej stopie zwrotu inwestycji.

ograniczenia techniczne

Dotychczas stosuje się centralnie umieszczonej kolumny w celu zachowania centrycznego łożyskowania co owocuje brakiem możliwości zastosowania innego niż opartego o wieniec zębaty mechanizmu napędowego. Alternatywą może być siłownik liniowy jednak w ten sposób ograniczamy znacznie zakres ruchu konstrukcji. Rozwiązania kolumnowe co do zasady powodują wzrost kosztów produkcji stojaków.

Jak zniwelować wady kolumny.

Analizując obecne możliwości rynku zdecydowaliśmy się
zaprojektować od nowa rozwiązanie które posiada przede wszystkim:

 • Modułowy system montażu, co pozwala na stosowanie zdecentralizowanego procesu wytwarzania również w ośrodkach o niskiej dostępności do technologii, umożliwiając utrzymanie optymalnego modelu biznesowego i łańcucha dostaw.
 • Tani dedykowany system napędowy o wysokiej dokładności. Niezależnie od typu zastosowanych silników ( silniki krokowe, BDC, DC), zapewnia ciągłe śledzenie słońca.
 • Dający zarówno szeroki zakres adaptacji jak i niską wrażliwości na zakłócenia. Elastyczny w kotwieniu konstrukcji do gruntu. Możliwość instalowania na słupach wbijanych w ziemię.
 • Dający się zainstalować na szczycie płaskich dachów lub dachów dwuspadowych.
 • Dostosowany do logistyki globalnej.
 • Smart Solar Tracker, w odróżnieniu do innych tego typu konstrukcji, został zaprojektowany tak aby uzyskać jak największą średnicę prowadnicy w stosunku do szerokości całego zestawu. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu zestawu rolek możliwe było jednocześnie wyeliminowanie drogiej i komplikujące instalację centralnej kolumny napędowej.

dedykowany system rolek

Ponieważ ekonomicznie optymalny promień zestawu to minimum 1,5m prowadnica ta musi mieć budowę modułową co pozwala na zrealizowanie tego założenia bez ograniczeń logistycznych jakie pojawiają się przy jednolitych elementach. Relatywnie duża średnica prowadnicy w stosunku do wysokości stojaka pozwoliło na uzyskanie trzech bardzo ważnych i niedostępnych w innych konstrukcjach właściwości:

 • Niskie zapotrzebowanie energetyczne silnika elektrycznego przeznaczonego do napędu odpowiedzialnego za pozycjonowanie zestawu w kierunkach wschód - zachód. Możliwe stało się zastosowanie również małego silnika krokowego w celu zwiększenia precyzji ruchu obrotowego. Ruch zestawu podążającego za pozycją słońca oznacza obrót o około 0,25 stopnia na 1 minutę w zależności od pory dnia i roku.
 • Uproszczona konstrukcja przekładni mechanicznych, tym samym mniejsze straty energetyczne napędu. Przy tak dużej średnicy zestawu uzyskuje się znacznie większe momenty obrotowe przez co możliwe jest zastosowanie mniejszej i tańszej przekładni ślimakowej której samohamowności zapewnia stabilność pozycji stojaka również przy wyłączonym zasilaniu silnika.
 • Zwiększona sztywność zestawu wykorzystując własności konstrukcji szkieletowej oraz uzyskanie większych odstępów pomiędzy punktami podporu ramy zasadniczej a tym samym również ramy górnej. Minimalizuje to zagrożenie dla tego typu konstrukcji jakim jest porywisty wiatr towarzyszący nasilającym się anomaliom klimatycznym.
 • Możliwość zamontowania stojaka na konstrukcji dachowej dwuspadowej i płaskiej.
 • Możliwość wyeliminowania drogiego i wymagającego projektowania i zgłoszenia urzędowego fundamentu na rzecz balastu lub wkręcanych kotew gruntowych. Istotnie obniżający koszty proces dla dużych instalacji, kiedy może odbywać się za pomocą zautomatyzowanego sprzętu. Niewielki wpływ na środowisko, ponieważ kotwy mogą zostać zdemontowane za pomocą tej samej maszyny. W przypadku małych instalacji balasty dają możliwość przenoszenia konstrukcji.

Zwiększona sztywność konstrukcji oraz jej szkieletowa budowa umożliwiła również wyeliminowanie słabego punktu konstrukcji wynikającej z niedoskonałości dostępnych na rynku napędów mających za zadanie pochylenie płaszczyzny roboczej. Inżynierowie powszechnie wykorzystują siłowniki liniowe oparte na śrubie trapezowej. Mocowane jak pokazano na przykładowym rysunku;

obciążenia wiatrowe

Ponieważ mocowanie siłownika liniowego na konstrukcji słupowej musi być wykonane w taki sposób aby przemieszczało się ono wraz z obracającą się ramą górną, rozmiar siłownika i jego parametry muszą być znacząco ograniczone. Słabość tego rozwiązania objawia niską odpornością na szarpnięcia falującej płaszczyzny roboczej. Falowania powstają poprzez połączenie dynamicznej siły wiatru oraz ciężaru właściwego konstrukcji. Rozmiar płaszczyzny roboczej podnosi moment obrotowy jaki musi przenieść konstrukcja siłownika liniowego.

odkształcenia płaszczyzny roboczej stojaka jedno i dwukolumnowego wystawionego na działanie wiatru

Zastosowanie dedykowanego napędu suwakowego pozwala na uzyskanie korzystnej sztywności konstrukcji, a dodatkowo w momencie ustawienia płaszczyzny roboczej w pozycji poziomej ( zbliżonej do pozycji równoległej w stosunku do ziemi), podnosi znacznie odporność zestawu na występowania silnych i porywistych wiatrów. Większość sterowników dostępnych na rynku po podłączeniu anemometru pozwala na ustawienie stojaka w domyślnej bezpiecznej pozycji w przypadku wykrycia progowej prędkości wiatru. Domyślna pozycja w rzeczywistych warunkach pracy bardzo często nie jest optymalną ze względu na różne ukształtowanie terenu.

domyślna pozycja bezpieczna płaszczyzny roboczej w rzeczywistych warunkach terenowych

Nasz dedykowany napęd suwakowy pełni również rolę wzmacniającą ramy zasadniczej ponieważ jego prowadnica została zintegrowana z elementami konstrukcji szkieletowej.

stabilny system suwakowy