START-UP

LAUNCHER

Analiza Danych Metrycznych

Przegląd logów z urządzenia

Ciężko pracowaliśmy nad przygotowaniem produktu w wersji która pozwoliła nam na zamknięcie fazy MVP.

Oto nasz dojrzały produkt, który możesz równiez mieć. Wyceniamy go na 8000PLN, plus logistyka. Oznacza to że zwróci nam to jedynie koszty produkcji, ale czego nie robi się dla lepszego świata.

Jak zebraliśmy dane.

Aby upewnić się (ale równiez Was) że całość rozwiązania rzeczywiście jest zgodna z naszymi założeniami przygotowaliśmy cały zestaw narzędzi mających na celu dostęp do danych z czujników i urządzeń peryferyjnych.

Zebraliśmy GB logów a następnie wykorzystując narzędzia dostępne na platformie Google Cloud zbudowaliśmy całą analitykę wraz z wizualizacją.

Możemy potwierdzić na podstawie faktycznych danych. Solar Tracker faktycznie podnosi wydajność zestawu fotowoltaicznego o minimum 30%.

Maksymalnie udało się wygenerować przyrost wyprodukowanej energii o 41%. Stopniowo będziemy szczegółowo wyjaśniali dlaczego to jest możliwe - i dlaczego tak mało?

Dodatkowo podpięliśmy się do liczników energetycznych aby zobaczyć jak w ciągu dnia i nocy wykorzystujemy energię elektryczną. Wykorzystaliśmy dom w którym zamieszkują 4 osoby.

Tak wygląda wykres:

Wyjaśnienie
wykresu

Powyżej przedstawiamy wykres porównujący w tym samym okresie. (To jest pełne 24h w dniu 23-04-2019)

 • Zużycie energii w gospodarstwie domowym co godzinę w ciągu doby.

  Pokazuje, jak moc konsumpcja jest dystrybuowana w ciągu dnia. (Niebieska Linia)

 • Produkcja energii elektrycznej stałego zestawu fotowoltaicznego o pojemności 2640 Wp.

  Kształt linii pokaż wyraźnie słabe strony konstrukcji nieruchomej. (Czerwona linia)

 • Produkcja energii elektrycznej Solar Tracker z panelami 2640 Wp.

  Szybki start rano reaguje realnie zapotrzebowanie na moc. (Żółta linia)

Wydajność vs zapotrzebowania w czasie.

W Polsce zakłady energetyczne nie kupują energii od mikro-producentów. Istnieje natomiast procedura kompensacji energii pobranej i oddanej do sieci. Działa to tak że za każdą kWh energii dostarczonej, konsument może pobrać 0,8 kWh. 0,2kWh jest zabierane na poczet kosztów obsługi linii.

Jest to w zasadzie dobre podejście. Dla porównania straty w bankach baterii są znacznie większe. Koszt ich wybudowania wysoki a zakłady energetyczne muszą jakoś utrzymywać linie przesyłowe. traktujemy to jako nasz "UPS" dostępny w ramach abonamentu.

Otwiera to oczy wielu inwestorom kiedy otrzymują pierwsze rozliczenia okresowe. Analizując zebrane dane pod kątem faktycznej zdolności zasilania budynku bezpośrednio z paneli PV zestawiliśmy wykres jak poniżej.

% responsywność instalacji

Wyjaśnienie
responsywności

Publikowany powyżej wykres skumulowany przedstawia porównanie pokrycia zapotrzebowania chwilowego w podziale na źródła energii.

W zależności od dostępności energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Pobieramy więcej lub mniej mocy z sieci. Może to być również UPS lub inne źródło zabezpieczające nas przed brakiem prądu. Chcemy aby moduły PV pokrywały nam jak największe zapotrzebowanie w ciągu dnia. Zakładamy że oba zestawy mają tą samą moc nominalną.

 • Moduły fotowoltaiczne zamontowane na stałe są w stanie pokryć jedynie ~60% zapotrzebowania dziennego bezpośrednio pozostała część musi być wysłana do sieci a następnie ponownie pobrana wieczorem. Dzieje się tak dlatego że zarówno w godzinach porannych jak i wieczornych ich wydajność jest niska. Dodatkowo większość gospodarstw domowych ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w południe niż chwilowa moc paneli.

 • Moduły instalowane na solar trackerach pokrywają ~80% zapotrzebowania dobowego bezpośrednio ograniczając wielokrotny przepływ prądu do i z sieci do minimum. Zmniejszamy tym samym obciążenie przewodów, inwertera i kontrolerów UPS.

 • Jeśli zastosujemy politykę rozliczeniową opisana wyżej będziemy tracili sporą część produkcji na kompensacje zwłaszcza jeśli uwzględnimy różnice w obciążeniem pomiędzy 3 fazami w instalacji.

 • Jeśli zainstalujemy USP w celu zapewnienia niezależności nasze urządzenie będzie musiało być znacznie większe. Dodatkowo żywotność baterii zależy od ilości cykli ładowania i rozładowania więc szybciej wyeksploatujemy urządzenie. Dodatkowo pojawia się aspekt sprawności kontrolera ładującego UPS.

Z jednej strony konsumenta/inwestora interesuje żywotność UPS-a, czy to jak dużo energii będzie musiał oddać w zamian za wykorzystanie sieci jako magazyn.

Z drugiej natomiast większość branży energetycznej martwi się skokowym obciążeniem sieci elektroenergetycznej. Poniżej pokazujemy jak różni się przepływ energii w instalacji wykorzystującej solar tracker oraz tej nieruchomej.

Wykres kierunkowy:

Zachęcamy do skorzystania z wykresów podczas planowania inwestycji

 • Synchronizacja w czasie, zużycia prądu z jego produkcją jest największym i niedocenianym zyskiem z zastosowania Trackera.
 • aby uzyskać podobną roczną wydajność zestawu dachowego w stosunku do referencyjnego, konieczne jest zastosowanie większej liczby paneli ze względu na niekorzystne warunki pracy (temperaturę, ustawienie, 2 oddzielne powierzchnie, okablowanie)
 • do mniejszej liczby paneli montowanych na stojaku podążającym potrzebny jest znacznie tańszy i mniejszy inverter.

Zastanów się - możesz poprawić swoją instalację bez zmiany paneli fotowoltaicznych i falownik. A co najważniejsze, produkuje mniej odpadów w przyszłości.